Ljubimci su dragi članovi naših porodica. Sa njima delimo životni prostor i vreme, i pružaju nam prelepe uspomene. Ipak, ponekad mogu da donesu i iznenađenja koja nisu baš tako prijatna.
Osim radosti i topline, mačke i psi u naše domove donose neželjene posetioce skrivene u krznu, sistemu za varenje i drugim mestima. Najčešći od njih su buve, krpelji i unutrašnji paraziti. Pošto oni mogu da budu opasni po zdravlje ljudi i životinja, vlasnici pasa i mačaka ne smeju da zaborave na redovnu i potpunu zaštitu svojih ljubimaca od ušiju do repa. Tako štite i sebe i druge članove svoje porodice.

Spoljašnji paraziti prenose razne patogene
Buve, krpelji, komarci, grinje i vaši su neki od najčešćih spoljašnjih parazita. Njihovi ugrizi prouzrokuju neprijatnost i svrab i prenose razne patogene.
BUVE prouzrokuju više od polovine kožnih reakcija ljubimaca. Infestacije buvama se teško suzbijaju kod kućnih ljubimaca. Samo 5% buva se nalazi na vašem psu ili mački. Ostalih 95% se skriva u okolini u obliku jajašaca, larvi i lutki. Buve prouzrokuju alergijske reakcije i šire opasne mikroorganizme, najčešće pantljičare, koje prenose na pse i mačke, pa čak i na ljude. Zbog toga je uz svako lečenje infestacija buva potrebno sprovesti i lečenje protiv unutrašnjih parazita.
KRPELJI prenose brojne bolesti, na primer boreliozu (lajmsku bolest), anaplazmozu i babeziozu. Prevencija je izuzetno važna jer u nekim slučajevima ove bolesti ne mogu da se izleče, što znači da životinje mogu ceo život da trpe posledice. Krpelji postaju aktivni kada prosečna dnevna temperatura poraste iznad 5 °C. Infekcija je moguća i u urbanim područjima jer krpelji vole da borave na travnjacima ispred kuća i u parkovima.
Unutrašnji paraziti su opasni za zdravlje ljubimaca i ljudi
Pantljičare i gliste su dva najčešća unutrašnja parazita. Veliki rizik od infekcije postoji kod odraslih, a još više kod dece koja su u bliskom kontaktu sa ljubimcima.
Životinje zaražene crevnim parazitima uglavnom ne pokazuju nikakve kliničke znake. Unutrašnji paraziti mogu da izazovu brojne neprijatne simptome, naročito kod štenadi i mačića. To mogu biti nadimanje stomaka, proliv, povraćanje, anemija, respiratorni poremećaji, pa čak i gubitak vida.
Najčešći paraziti kod pasa i mačaka koji su opasni za ljude su ehinokokus, pantljičare koje prenose buve i pseće i mačje gliste.
Zaštitite svoje ljubimce i svoju porodicu od parazita
Krka ima kompletnu ponudu za zaštitu pasa i mačaka. Tablete sa ukusom i rastvori za nakapavanje efikasno štite vaše ljubimce od unutrašnjih i spoljnih parazita. Pošto u nekim slučajevima lečenje nije uspešno, prevencija je jedini način da budete sigurni da će životinja biti zdrava. Prevencija je bezbedna i efikasna. Potrudili smo se i da se naši proizvodi lako koriste.
Zanimljivosti
- U svetu je do sada otkriveno više od 2500 vrsta buva. Najčešća vrsta je mačja buva (Ctenocephalides felis), koja je jako raširena i pronađena je na svim kontinentima osim Antarktika.
- Jedna ženka gliste Toxocara spp. može da proizvede do 20.000 jajašaca dnevno. Štenad može da se zarazi i pre nego što se okoti, a jedan gram izmeta može da sadrži više od 10.000 jajašaca.
- Ciste pseće pantljičare mogu tokom nekoliko godina da narastu do veličine dečje glave.
- Putovanja u južnu Evropu ili udomljavanje životinja iz južne Evrope predstavljaju važan faktor u porastu incidence lajšmanioze, koju šire peščane mušice. U endemskim delovima Evrope inficirano je do 30% pasa. Pošto je u pitanju zoonoza, preporučuje se da psa zaštitite proizvodima koji sadrže permetrin.